הפסקול של זליכה

פרופסור יָרוֹן זַלִיכַה, יליד 1970, כלכלן ולשעבר החשב הכללי במשרד האוצר, רץ לכנסת בראש המפלגה הכלכלית החדשה. אני לא מבין כלום בכלכלה, אמרתי לו, ואין לי מושג בפוליטיקה, אבל איזה שירים אתה אוהב במיוחד? או, אמר זליכה, חיכיתי שתשאל.

 Cortez the killer  – NEIL YOUNG, 1975

המאסטרפיס הזה יצא לראשונה ב"זומא", תקליט הסולו השביעי של ניל יאנג מ-1975, אבל בהופעות קיבל השיר נפח מיוחד, עומק, ולא במקרה גם נכלל בשני אלבומי הופעות של ניל יאנג. ב-Live Rust מ-1979 וגם ב-Weld מ-1991. ואיזה שיר! איזה סולו גיטרה! כמה רגש!

לצערי החמצתי את הביקור של ניל יאנג ופרל ג'אם בישראל, ב-1995 (כבר לא זוכר למה) אבל הצלחתי לסגור את הפינה הזו אחרי שנים, כשנסעתי עם אשתי, אורלי, לראות את ניל יאנג בפאריז. זו היתה חוויה כמעט דתית מבחינתי.

Lazarus – David bowie

2016

Image result for lazarus david bowie

השיר האחרון שדיוויד בואי הוציא בסוף חייו. שיר של אומץ לב בלתי נתפש של אמן ענק שיודע שהוא עומד למות, ומספר למעריציו על מותו הקרב, בלי שהם מבינים שזה מה שהוא עושה.

מצאתי את עצמי המון פעמים חושב על הדרך שבה אנשים מתמודדים עם המוות הבלתי נמנע. יש שתי דרכים שונות לעשות את זה ואל שתיהן נחשפתי בגיל צעיר.

היו לי שתי סבתות שאהבו אותי מאוד. שתיהן נתנו לי תמיד להרגיש שאני משהו מיוחד. והייתי קרוב מאוד לשתיהן. אגב, לא רק אני הרגשתי ככה. זו הגדולה של סבתא טובה. כל אחד מהנכדים שלה בטוח שהוא הנכד הכי אהוב עליה.

שתי הסבתות האהובות שלי בחרו בדרך שונה ללכת אל מותן. סבתא מצד אבא שלי הלכה אל מותה כמו הנסיך אנדריי מ"מלחמה ושלום". היא שקעה אל מותה. היא הרימה ידיים וויתרה. נמאס לה לחיות.

הסבתא השנייה שלי חילקה הוראות עד לרגע האחרון ממש. כמו שדייוויד בואי כתב והקליט עד הרגע האחרון. לא עניין אותה שהיא הולכת למות. עניין אותה העולם שהיא משאירה אחריה. היא היתה סבתא שלוקחת אחריות. הנכד הזה, צריך לעזור לו בצורה כזו… הנכד השני, הוא זקוק למשהו אחר… ככה עד הרגע האחרון.

אני חושב שממנה ירשתי את התחושה הפנימית העמוקה הזו – לקחת אחריות על כל מה שקורה סביבי.

נופל וקם – שבק ס׳ – 2000

ההמנון המושלם למי שמוכן להילחם על השקפת העולם שלו ורוצה לתקן את העולם. זוכר את עצמי נוסע למשרד האוצר בירושלים בתקופת המאבקים הקשים של 2003-2004 ושר עם שבק ס׳ בכל הכוח באוטו ״כמה שהדרך ארוכה ומפותלת

אני לא עוצר מלכת / לא יכול להפסיק /

משאיר מאחורי את הפחדים ואת הצער /

אני חייב להמשיך / כל מה שקורה אני יודע שצריך לקרות / אני האש שלא תוכל לכבות״

שיר לפנתיאון.

Close Watch – John cale – 1975

שיר אדיר של אמן אדיר. ראיתי אותו בהופעה חיה בארץ ב-95' – ואני זוכר את תחושת התדהמה. לראות אמן ענק כזה לבד על במה עירומה. רק הוא והפסנתר. הבדידות הזו על הבמה. אני חושב שהאנשים הכי יצירתיים, הכי מקוריים, הם הרבה פעמים אנשים בודדים מאוד. אני יודע שאני מרגיש ככה הרבה פעמים. יש לי משפחה חמה ותומכת. יש לי הרבה חברים קרובים. אני מוקף באהבה. אבל הרבה פעמים אני מוצא את עצמי מוביל קו ששונה מאוד מהגישה המקובלת, מנהל מאבקים, עומד בלחצים – ומוצא את עצמי בודד.

ככה זה. מאבקים הרבה פעמים מלווים בבדידות. והשיר הזה של ג'ון קייל – הוא מה שצריך להזכיר לעצמך ברגעי בדידות כאלה: שים לב ללב. שים לב ללב.

רד מעל מסך הטלוויזיה שלי – רמי פורטיס – 1978

בגיל ההתבגרות שלי תמיד סלדתי והתרחקתי מפופ זול, ממוזיקה מהונדסת שמתחנפת למאזינים ולרדיו. עד היום אני לא סובל קיטש והשיר הזה של פורטיס הוא הימנון נגד קיטש. נגד מסחריות. אני זוכר במדויק את הפעם הראשונה שראיתי את פורטיס הצעיר – בתוכנית "עלי כותרת" של ירון לונדון בטלוויזיה הישראלים. ראיתי והתאהבתי. עד היום.

פתחי לי את הדלת – אחרית הימים – 1972

Image result for פתחי לי את הדלת

שיר ענק שכתב עמוס קינן וזהר לוי הלחין ל"אחרית הימים" האדירים. אני יודע שהמילים הן "כשאין לאן ללכת מתחילים לרוץ" אבל אני תמיד משבש אותן ושר "כשאין לאן ללכת מתחילים לעוף". בעיקר כשאני רוצה לעודד את עצמי ברגעים קשים. אני הכי יצירתי כשכולם מסביבי מתייאשים. כשכולם בלחץ. כשכולם אומרים לי "זהו, אין לאן ללכת מפה". אלה הרגעים שאני מתעלה על עצמי ומתחיל לרוץ. או לעוף. 

את שומעת – מאיר בנאי, 1984

הכרתי את השיר הזה מ"כוכבים בחוץ" של נתן אלתרמן – אני מאוד אוהב את אלתרמן ואת שיריו – ול"את שומעת", בביצוע הנהדר של מאיר בנאי, עם הלחן היפה של נחצ'ה היימן – יש פינה אישית מיוחדת בלב שלי. הוא מתחבר אצלי לאהבה נכזבת מתקופת גיל ההתבגרות.

"את שומעת, הרוח זרה וסתווית / אורח צועד אל בית שהחוויר / אם ניצבת בחלון, או רקמת, או טווית,
כבי את האור ושכבי".

The whole of the moon – Waterboys – 1985

Image result for The whole of the moon - Waterboys

אני לא מבין איך מיק סקוט והלהקה הנהדרת שלו ״ווטרבויז״ לא הפכו לכוכבים ענקיים. באמצע שנות השמונים, כשהסקוטים הנפלאים האלה הוציאו את השיר ואת האלבום ״זהו הים", הייתי בטוח שהם יכבשו את אצטדיוני העולם. זה לא קרה, אבל השירים נשארו גדולים גם אחרי 35 שנה.

Chelsea girl – Nico – 1967

Image result for chelsea girl nico

האווירה העגמומית הזו, פולק מעורבב עם פופ. צבע הקול הזה של ניקו, שאי אפשר לטעות בו. שיר על אנשים בודדים, שמתים בזה אחר זה, בלי שאף אחד קם ונחלץ לעזרתם. וכל זה עטף במיתולוגיה הניו יורקרית של צ׳לסי הוטל. זה מהשירים הנדירים האלה, שגורמים לך להתגעגע לחיים שבכלל לא  היו שלך.

In a manner of speaking – toxedomoon, 1985

עוד שיר מלנכולי ויפהפה שזורק אותי אחורה לאמצע שנות השמונים. מיכל ניב ז״ל ויואב קוטנר יבדל״א היו משדרים אותו הרבה ואני התאהבתי.

בתוך הצינורות – להקת אלג'יר, 2004

מספיק לשמוע את השיר הזה פעם אחת כדי להבין שזו זעקה של נפש ענקית, מקורית ומעונה. איזו אבידה גדולה איבדנו עם מותו בטרם עת של גבריאל בלחסן, חבר להקת אלג'יר. להקה אדירה. אמן נדיר.

ככלות הקול והתמונה – דני בסן, 1985

המילים של יעקב רוטבליט, הלחן של יזהר אשדות. בעיני כִּכְלוֹת הַקּוֹל וְהַתְּמוּנָה הוא השיר הכי גדול של רוטבליט, והאיש כתב כמה וכמה שירים גדולים משירי "בדשא אצל אביגדור" של אריק איינשטיין ועד ״החצר האחורית״ הנפלאים של הזמן הזה. אפרופו פוליטיקה – זו השאלה שכל פוליטיקאי צריך לשאול את עצמו כל בוקר: ״מתי בפעם האחרונה עשית משהו בשביל מישהו?״.

אני שואל את עצמי את השאלה הזו כל הזמן.

טוק טוק טוק על שערי מרום – מאיר אריאל, 1998

Ariel Dlatot Niftahot Meatzman.jpg

דלתות נפתחות מעצמן ו-"בהופעה אחרונה במועדון בארבי". שני האלבומים האלה כוללים את הגרסה של מאיר אריאל לקלאסיקה של בוב דילן. העברית המושלמת של מאיר פוגשת את הנפש הגדולה של בוב. מי צריך יותר?

שלמה ארצי – בשבילה אתה מלך העולם, 2000

Image result for שלמה ארצי מלך העולם

אהבתי גם את המקור הבריטי של ה״וואייט פליינז״ אבל שלמה ארצי הצליח לקחת את השיר הנהדר הזה ולגייר אותו, ככה שהוא נשמע כאילו נכתב במקור בעברית. לא פלא שזה השיר שהכי הרבה הורים מצלמים בהופעות של ארצי וממהרים לשלוח לילדים החיילים בצבא.

BRUCE SPRINGSTEENWrecking ball

Wreckingball.jpg

אני מת על ספרינגסטין. ומת על השיר הזה. הצעקה הזאת שלו, "אם יש לך ביצים!". אני מרגיש שהוא מפנה אותה אלי. יש לי את הכוח ואת האומץ. הוכחתי את זה בעבר. ואני מתכוון להוכיח את זה שוב. בגלל זה אני מתמודד עכשיו בבחירות לכנסת. ישראל חייבת שר אוצר עם ביצים. אני מתכוון להיכנס באמ-אמ-אמא של כל הגזלנים והטייקונים האלה שבוזזים אותנו. אני פשוט מתעב אותם. ויש לי את הביצים לפרק להם את הצורה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Assaf Bechar  ביום 02/11/2021 בשעה 19:24

  הפוליטיקאי הכי אינדי בבחירות 2021

 • שרון רז  ביום 02/11/2021 בשעה 22:09

  וואלה, סבבה של בחירות יש לו.
  אמנם גם כבר כשבחר בג'ון קייל, הווטרבויז וטוקסידומון הוא בחר ב"להיטים" שלהם, אבל זה בסדר. העיקר שבחר באמנים הללו ובשירים מצויינים כשלעצמם. ניל יאנג, ניקו, הבוס, בואי. יפה מאוד.
  תודה על הפוסט.

 • מורן בר אילן נהון  ביום 02/12/2021 בשעה 12:25

  תודה לך ולזליכה. כיף של פוסט.
  אם אפשר למסור לזליכה שיצטרף ולא יילך לבד… חבל לבזבז אותו🌸

 • יוסי  ביום 02/12/2021 בשעה 19:32

  מאמין בו בכלכלה ועכשו גם במוזיקה.
  בחירות יפות.

 • איריס אשל  ביום 02/12/2021 בשעה 22:10

  פוסט מהמם ששופך אור נוסף על אדם ענק. זליכה, לא רק איש של מספרים. איש עשייה ומודעות חברתית שנחן בהרבה אומץ ותעוזה, אלא גם איש רוח ואומנות, איש עם עומק ועם יכולת מילולית שמצליחה לגעת בלב ולרגש.

 • נעם  ביום 02/13/2021 בשעה 12:53

  אוהב את הבחירות של זליכה ומזדהה עם המסרים שלו.
  תודה זליכה. תודה בועז

 • ביולוג ירושלמי  ביום 02/14/2021 בשעה 15:55

  כיף 🙂
  מחבב מאוד את הבחור… מאמין בו. מאמין לו. מאמין בכוונותיו הטובות.
  יש לו פנים טובות, של אדם שאכפת לו. עיניים טובות.
  ולמרות הנ"ל, אני לא בעדו (אני יותר בעד עומר מואב).
  צריכים עוד אנשים כמוהו שיהיה לנו לבחור מביניהם.
  שיהיה לו בהצלחה. מכל הלב.

 • mickrobi23  ביום 02/22/2021 בשעה 1:31

  נו טוב … טעם מצויין ( יש לי בעיה עם שלמה ארצי ) , אז מה להצביע עבורו. ? נראה לי שהפעם אפסח . שמתי את ניקו באוזניות כאות אהדה.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: