ברי סחרוף מדבר

 

 בנקודת הזמן ההיא, יולי 1991, סחרוף עשה צעד שנתפס כבלתי הגיוני. הוא עזב את חממת פורטיסחרוף ויצא לקריירת סולו. ברי עצמו ממעט להתראיין מאז ומעדיף לעשות מוזיקה ואלבומים שונים ומיוחדים. האחרון שבהם יצא הקיץ לחנויות והוא עוסק בשירת אבן גבירול. זה היה רגע מיוחד במינו, בשבילי. הייתי בן 28. סחרוף היה בן 34. ישבנו שעות ארוכות, מרתקות וטובות ואחר הצהריים התחלף לו בערב וירד הלילה, ואנחנו עדיין דיברנו. הנה תמליל השיחה ההיא.

ברי, אני מוכרח לספר לך משהו. כתבת אחת חזרה למערכת השבוע, אחרי ההופעה שלך, והיא בכתה. מהתרגשות.

"מה אתה אומר?"

 

לא בגלל המוזיקה. בגללך.

"בגללי?"

 

כן.

ברי סחרוף כובש את פניו בידיו, ממבוכה. "זה גורם לי ל…"

 

מבוכה?

"כן…תראה…אני מרגיש מחוזר מאוד בזמן האחרון, אני מודה, אבל הקטע הזה של בחורות ומעריצות הוא לא ברור לי…"

 

מה לא ברור בזה? אתה נראה מצוין. אתה מנגן גיטרה. היית ב'מינימל קומפקט'.

נו, די, באמת..

 

אני לא צודק?

"לא אמרתי שאתה לא צודק. אבל זה…מביך אותי.."

 

קשה לך עם הערצה של בנות?

 "הקטע הזה של בחורות ומעריצות בא לי בשלב נוח בחיי. כשאתה בן 20 זה מסחרר אותך. אני נהנה ממחמאות ואפילו מגילויי הערצה, אבל זה לא מוציא אותי משיווי משקל. יש לי אישה, יש לי שני בנים קטנים בבית…"

 

אף אחד לא יודע את זה!

"כן. שניים יש לי. איתי בן שש. יונתן בן שנה.  תענוג גדול, ילדים".

 

תגיד, איזה ילד היית?

"נולדתי באיזמיר, בטורקיה, אבל בגיל צעיר, בערך בגיל שש, כבר עליתי עם ההורים שלי לישראל והשתקענו בשכונת רמת יוסף בבת ים. סיפור די רגיל של ילד זר, חדש בשכונה, עם מבטא, שמנסה להתאקלם בסביבה, עם השם המשונה שלו".

 

משונה?

"כן. סבלתי נורא מהשם שלי. כל הזמן ניסו להחליף לי אותו. ניסו לי לקרוא לי ברוך ואפילו דובי וקיבוצניקים שפגשתי התעקשו לקרוא לי בְּאֵרִי …ממש זוועה. המצב הכלכלי של ההורים היה ממוצע, מאוד ממוצע".

 

במלים אחרות, מצוקה כלכלית.

"לא…לא…ממוצע.  תראה, זו היתה שכונת עולים וכולם באו ממעמד לא גבוה. לאף אחד סביבנו לא היה כסף. כולם היו פחות או יותר שווים. גדלתי בלי פטיפון בבית, רק עם רדיו.  אז אין בדיוק תקליטים שגדלתי עליהם. יותר שירים ומוזיקה ברדיו".

 

מתי התחלת לנגן?

"בערך בגיל 11. למדתי קצת בצורה מסודרת ועד היום אני יכול לקרוא תווים אם אני מאוד מתאמץ, אבל מהר מאוד הבנתי שאני רוצה לנגן רוק והתחלתי לעבוד לבד".

 

מה השפיע עליך, בכלל, לקחת גיטרה חשמלית?

"להקות רוק מחו"ל ואריס סאן ושלמה מזרחי, עם הגיטרה הלבנה שלו. היתה לו להקה, 'הבמה החשמלית', והוא בכלל לא נשמע כמו מישהו שגדל כאן. זה היה אחר לגמרי. ההשפעות שלי מעורבבות לגמרי. פופ צרפתי, שירים טורקיים, מוזיקה ערבית, רוקנרול אמריקאי, שירי משוררים ישראלים. כאילו לקחת הכל יחד וזרקת לסיר, וזה מה שיצא. רוק היה החוט שחיבר וקישר את כל ההשפעות האלה. ידעתי שזו השפה שלי במוזיקה".

 

היית בצבא?

הייתי. אבל אין לי שום דבר להגיד על התקופה הזו.

 

ואחר כך?

"הגעתי לתל אביב באמצע-סוף שנות השבעים, הכרתי את פורטיס והחבורה שהיתה סביבו. התחלתי לנגן עם 'מים חמים', שהיתה להקת הליווי של פורטיס.  בארץ התקשו לעכל את התיאטרליות וההתפרצויות האנרגטיות של רמי על הבמה. זה היה אחר לגמרי מכל מה שקרה במוזיקה פה".

 

קראו לפורטיס פאנקיסט. מסריח. משוגע.

"כן, נו. אתה מבין? הרי זו בדיחה ממש. פורטיס אף פעם לא היה פאנקיסט. הוא היה רוקר בדם, בלב, בנשמה. אבל פאנקיסט? אבל את 'פלונטר' קנו רק קומץ מעריצים והרבה אולמות היו סגורים בפניו, כי פחדו שיהיה שם הרס וחורבן המוני.  ההרגשה היתה שאי אפשר להתקדם מטר אחד בתוך המציאות המוזיקלית פה, אז ב-1980 פורטיס ואני עזבנו את הארץ, היינו באמסטרדם, אחר כך בבלגיה, ודי מהר הוקמה 'מינימל קומפקט'. זה היה עולם אחר. אולפני הקלטות. סיבובי הופעות ארוכים. חיים שלמים סביב המוזיקה. כמו שחלמנו".

 

באחד המסעות האלה הגעתם לישראל, ונעצרת בשדה התעופה. סמים.

"מצאו אצלי קוק. עצרו אותי. חקרו אותי. ההופעות המתוכננות בוטלו. השופטת שלחה אותי לשנה מאסר בכלא מעשיהו. השופטת ידעה שמדובר בכמות זעירה לשימוש אישי, אבל החליטה שצריך להכניס אותי לכלא למען יראו ויראו, כי לדעתה בני נוער רואים באמני רוק מודל חיקוי".

 

איך היה בכלא?

"אחרי שמונה חודשים השתחררתי, על התנהגות טובה. זו לא היתה טראומה כל כך גדולה, כי עבדתי בספרייה והיה לי זמן להשלים חורים בהשכלה. אני אוהב לקרוא, מאוד אוהב, ובכלא גמרתי את כל ספרי אלבר קאמי בצרפתית ואת כל כתבי פרנץ קפקא בעברית, שגרמו לי לפתח צורת מחשבה חדשה על הקיום האנושי".

 

באיזה אופן?

"קפקא כתב סיפורים שתמיד יש בהם התנגשות, איזשהו פרדוקס, בין האדם הפרטי לבין מה שקורה סביבו. אם הייתי צריך לצייר את זה, אז זה היה תמיד איש אחד, בודד, מול קיר גבוה, או טירה אטומה, או שער נעול.  איש אחד שמנסה להגיע לאנשהו, ולא מצליח, והוא לא יצליח, כי השיטה נגדו, והשוטר לא יעזור לו, והחוקים הפוכים לכל הגיון, והוא – האדם הפרטי תמיד יפסיד בקרב האבוד מראש הזה. יש משהו מדהים בקפקא, כי הוא יוצר בך חוסר נוחות, הוא מתאר מצב מטריד מאוד, בלתי נסבל ממש, אבל אתה לא יכול לעזוב את הגיבור שלו באמצע. אתה חייב ללכת איתו עד הסוף המר. ככה ב'המשפט', ככה ב'הטירה', ככה ב'הגלגול'…"  

 

משהו בך מזדהה איתו, עם קפקא?

"אני חושב שהעובדה שהוא איתר את הרוע בעולם וסימן אותו. הרוע בשביל קפקא הוא שרירותי. סתמי. ובספרים שלו הרגשתי מחאה נגד הרוע הזה שקיים בעולם. העובדה שהוא כתב על זה היא סוג של מחאה. הוא לא השלים עם הרוע הזה. עם זה אני מזדהה. כן. זה מרגש אותי".

 

וזה די הגיוני, לכן, שתאהב לקרוא גם את קאמי.

"יש קו מחבר בין קפקא לקאמי. לדעתי, קאמי הושפע מקפקא. ב"המיתוס של סיזיפוס", למשל, הוא שואל  מה המשמעות לחיים בעולם המודרני, עולם אבסורדי, עולם שאין בו ערכים מוחלטים של טוב ורע. הוא מגיע משם למחשבות קיצוניות, על התאבדות, אבל ב'האדם המורד' הוא נותן את הגישה ההפוכה. העולם אבסורדי, ולכן המרד של האדם הוא בעצם בבחירה להמשיך ולחיות. הוא כותב שם ש'די במאבק להגיע אל הפסגה כשלעצמו כדי למלא בשמחה את לב האדם…' – זאת אומרת, שהדרך יותר חשובה מהמטרה. הפעולה חשובה יותר מהתוצאה. הפעולה היא המרד. המעשה האמיתי הוא לא ההישג, אלא העשייה. זה נהדר, בעיני. זה משהו שכל אמן צריך לחשוב עליו היטב, ולאמץ אותו".

 

 

ניגנת בכלא?

"גם ניגנתי. הרשו לי להחזיק גיטרה בתא ופגשתי איזה אסיר שניגן על עוד, אז היינו מנגנים בדואט והוא לימד אותי כל מיני תרגילים מעניינים בנגינה. איך לנגן על גיטרה, כמו על עוד. זה מייצר צלילים מעניינים. למדתי מזה לא מעט. .."

 

אני מבין מכל זה שיצאת מהכלא עם איזו השקפת עולם חדשה.

"יותר עם נקודת תצפית שונה על סמים. אני עדיין חושב שזה דבר מאוד אינדיבידואלי, ושמי שרוצה לדפוק לעצמו את הראש, זו זכותו המלאה לעשות את זה".

 

קוקאין מעודד את היצירה?

"תלוי. לפעמים זה בדיוק ההיפך. בכלל בסמים יש אשליה גדולה. לדעתי אסור להתמכר לכלום. גם לא לבירה ולא לסיגריות, למרות שאני אוהב לעשן ולשתות".

 

כצעיר שמתבגר בשנות השמונים היה נראה לי, ולכל החבר'ה שלי, שמאוד מאוד הצלחתם באירופה, אתה ופורטיס. שדי נהניתם מהחיים. למה חזרתם?

"אישית, היתה לי תמיד תחושה של ארעיות שם. סבלתי ממזג האוויר באירופה. פשוט סבלתי. כשהשמיים נמוכים במשך תשעה חודשים ובלי אור. הסתובבתי שמונה שנים בעולם, וכאן – מה לעשות – כאן אני מרגיש הכי טוב. יש לי את החברים והשפה העברית שלי, למרות שאני מדבר צרפתית מהבית ולא היו לי קשיי שפה. עדיין, גם העברית טובה בעיני יותר מכל השפות וגם מזג האוויר בישראל יותר מוצא חן בעיני.

חוץ מזה, סבא שלי ברח מברית המועצות ואני כאילו ברחתי מכאן. אז מה הרעיון? לתקופה מסוימת זה היה נכון לעזוב את ישראל. אבל זהו. עכשיו טוב לי פה, ואני אשאר פה לתמיד".

 

ב-1988 התרחש הנס של 'סיפורים מהקופסא', ומאז הכל השתנה.

"ניצן זעירא התקשר לפורטיס ואמר לו שאחרי 10 שנים הגיע הזמן לעשות את התקליט השני שלו בעברית. קפצנו על המציאה, רמי ואני, ובאנו לארץ, התקליט יצא באוקטובר 88', והתגובות היו נהדרות. לא ציפיתי לזה, אבל הקהל השתנה, התבגר, התקשורת הייתה בוגרת ובשלה יותר לחומרים האלה. זהו מאז אנחנו כאן".

 

חוץ מהטורקית, הצרפתית, האנגלית והעברית סחרוף מלהג גם בשפות אחרות. "אני יכול להזמין אוכל בהולנדית", הוא מצטנע בחיוך. האקלקטיות שלו באה לידי ביטוי גם במוזיקה שהוא אוהב לשמוע. "תמיד שואלים אותי מה אני אוהב, וקשה לי לענות", הוא אומר.  "זה כמו שישאלו אותי מה אני אוהב יותר –  הר או נהר.  אני אוהב מוזיקה הודית אותנטית ושירים מצריים של עבדול וואהב לצד רוק אנגלי, סטרווינסי ושירים עבריים. גדלתי בבית מזרחי אבל בעיקר שמענו שנסונים צרפתיים. מרגע שאני זוכר את עצמי אהבתי גיטרות ורוק. אני חושב שכל הזרמים קיימים בי. אני רוצה נורא, למשל, לעשות תקליט מזרחי, ממש מזרחי, אמיתי, לא כגימיק. אני עוד לא מוכן לזה, אבל הייתי רוצה להגיע גם לאנשים בתחנה המרכזית".

 

אתה מאוד מבוקש כמפיק מוזיקלי.

"קראו לי לשתי הפקות, זה קרה, אבל אני לא אוהב את זה. אני לא מתכוון לעבוד כמפיק מוזיקלי אלא אם אהיה במצב כלכלי קשה ויציעו לי הרבה כסף. קשה לי להיות מפיק מסיבות פסיכולוגיות. יש לי נטייה להיכנס למעורבות רגשית עמוקה וחזקה, ומפיק צריך לשמור את עצמו קצת בחו, כגוף שמבקר את הדברים. עם ורד קלפטר ו'לגמרי לא שקטים', 'נקמת הטרקטור' ו"כרמלה גרוס ואגנר' העבודה היתה על בסיס חברי והיו עוד אנשים מעורבים. לא הייתי שליט יחיד.

 

יש לך גם ביקורת עצמית מפותחת?

"יש לי חוש ביקורת מפותח מאוד לגבי עצמי. אני יודע במה אני פחות טוב. ניסיתי, למשל, לכתוב מילים לסולו שלי וזה לא יצא ממש מוצלח לטעמי. לכן השתמשתי בטקסטים של אחרים. ערן צור, רמי פורטיס, יונה וולך, דוד אבידן, שאול טשרניחובסקי. אנשים שהמלים הן אמנותם".

 

חיפשת לבטא אמירה מסוימת בתקליט הראשון שלך? הטקסטים שבחרת לאלבום מייצגים את ברי סחרוף האדם?

"ביקשתי יותר מילים צבעוניות, לא מוגדרות באופן מוחלט. שירים שנעים באזורי דמדומים בין מציאות וחלום. גם המוזיקה נכתבה ככה, חלומית-סיוטית, עם הרבה אווירה".

 

שנים ארוכות שאתה ורמי פורטיס יחד.  אפילו נולדתם באותו יום. איך אפשר לשמור על מערכת יחסים שפויה וגם יצירתית?

"שמעתי מלא מעט אנשים ש'זה דומה לפורטיס', על השירים שלי. אנחנו עובדים יחד משנות השבעים ויש בינינו קשר יצירתי וחברי חזק. אנחנו מלחינים ביחד וסביר שתהיה השפעה הדדית. אני שר יותר כבד ונמוך בקו אחד עם המוזיקה אבל אני ופורטיס מאוד שונים. אני יותר מופנם ופחות תקשורתי. לא מדבר הרבה. רמי הוא איש מאוד מילולי ואקספרסיבי".

 

יצא לכם לריב פעם?

"ועוד איך! פעם אחת, בסיבוב של 'פורין אפייר' בצרפת הופענו 23 פעמים בשלושה שבועות. אתה ישן עם מישהו, נוסע איתו בדרכים, אוכל איתו שלוש פעמים ביו, עושה סאונד ועולה לבמה, יום אחרי יום אחרי יום. זה יוצר לחץ אדיר שבסוף מתפרץ. אחרי אחת ההופעות רמי כעס על טעות שעשיתי ואמר מילים לא נעימות. אני עניתי ועלינו לטונים גבוהים. היו שם צרחות נוראיות והמארגנים היו בטוחים שאנחנו הולכים להרוג אחד את השני. בסופו של דבר אתה מוציא את העצבים ונרגע כעסנו קצת. השלמנו וזהו. זה קורה וזה חלק מהעניין".

 

מה אתה עושה אחרי הופעה?

"תלוי. בדרך כלל אני נמנע מלאכול שמונה שעות לפני שאני עולה לבמה, ככה שאחרי ההופעה אני רעב כמו כלב. אם היתה הופעה גרועה אני רק רוצה להתרחץ וללכת לישון. אחרי הופעה טובה בדרך כלל אנחנו נשארים ביחד, כל הלהקה, אוכלים מדברים שותים משהו. ממצים את החוויה עד הסוף".

 

איך אתה מבלה?

"בגלל העובדה שהמקצוע שלי הוא להיות עם הרבה אנשים ורעש בעוצמה גדולה כשאני יוצא לבלות אני מחפש מקומות שקטים עם מעט אנשים.

 

אפילוג:

'הכל או כלום', סטייטמנט קיצוני, שם טוב לאלבום סולו ראשון. סחרוף לוקח את נתוני הפתיחה המצויינים שלו ויוצא לדרך. 'הכל או כלום' הוא האופן שבו הוא מנסה לבדוק את פוטנציאל האלילות שלו. ברי סחרוף הוא שם שקשה לשכוח. הוא יפה תואר ודק גזרה, אמן מבצע ונגן גיטרה עם רגישות גבוהה לטקסטים. כל אלה הופכים אותו למועמד ודאי לפוסטרים צבעוניים שיתלו בחדרי הנערות. עם האלבום הכישרון והיופי הוא יוצא לדרך לשחק את המשחק. יש לו את כל הנתונים הדרושים לעשות את זה. להפוך לגיבור הגדול הבא של הרוק הישראלי.

 

 

 

 פורסם ב"מוניטין", יולי 1991

אתר הבית של ברי סחרוף

ברי סחרוף – פרויקט ארכיב

ברי סחרוף ביוטיוב

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אלון  ביום 09/03/2009 בשעה 22:43

  במבט לאחור "כמה יוסי" מהדהד כמעט מכל שורה בראיון הזה

 • Jack-In-Box  ביום 09/04/2009 בשעה 2:09

  ראיון מצויין. קלעת בול עם השאלות.
  אה, והעטיפה מזעזעת בכיעורה, כיאה לניינטיז ישראלי.

 • גלעד  ביום 09/04/2009 בשעה 4:12

  סחרוף אמן גדול מאוד

  אני חושב שהרבגוניות שלו עוד תפתיע אותנו

  מאחל לו ולנו עוד הרבה שנים של יצירה

 • דפנה לוי  ביום 09/04/2009 בשעה 10:14

  והכי כייף להבין שהשיחה הזו נעשתה לפני מיליון שנה, ובינתיים התברר שהכשרון שלו מחזיק מים ולא נעלם.

 • אורי אורן  ביום 09/04/2009 בשעה 18:04

  ברי היה (ועדיין) אליל נעורי

  תודה. תוהד. תודה. תודה. תודה ושוב תודה על הפוסט המדהים הזה

 • שרון רז  ביום 09/04/2009 בשעה 22:38

  איזה כייף מענג ומעניין לקרוא את זה, תודה שהבאת בועז

 • יעל אוסטרליה  ביום 09/05/2009 בשעה 7:47

  אני אוהבת מאוד את סחרוף. כתבתי עליו בקפה.
  http://cafe.themarker.com/view.php?t=714339
  סחרוף כותב מקסים שר מקסים ובהחלט בחור מסוקס ביג טיים. "ניצוצות", לדעתי, השיר הכי יפה שלו.

  תודה על הראיון שעשית איתו למדתי דברים שלא ידעתי עליו.

  וגם אין על פורטיס, כמובן
  🙂

 • יעל  ביום 09/05/2009 בשעה 10:27

  הטייטל של האלבום הוא אכן "סטייטמנט קיצוני", אבל – ובמיוחד כיום בדיעבד – הוא לא בדיוק בא לידי מימוש באלבום עצמו. כיום גם ברי מחשיב את האלבום כחלק מדיסקוגרפיית פורטיסחרוף, ולא כחלק מקריירת הסולו שלו.

  היה מעניין לקרוא, תודה.

 • עידית פארן  ביום 09/05/2009 בשעה 11:54

  "חיים שלמים סביב מוזיקה כמו שחלמנו"

  שהוא יפה, כמו מתוך סיפור .

 • חנן  ביום 09/05/2009 בשעה 15:02

  1. לא ידעתי שהיה בכלא
  2. לא ידעתי שהוא טורקי

  אמן גדול שחבל שנוצר את לשונו – דווקא יש לו המון מה לומר…

 • שמרלינג  ביום 09/06/2009 בשעה 3:51

  תודה רבה בועז.

 • הלית  ביום 09/06/2009 בשעה 11:12

  הוא לא רק מוזיקאי מעולה, מתברר שהוא גם איש חכם שיש לו מה לומר! קוראת עכשיו את "יום שני" של נסים קלדרון שמזכיר הרבה את היצירה של סחרוף. תודה על ראיון נפלא, בועז

 • גלית חתן  ביום 09/06/2009 בשעה 13:37

  לקרוא את זה במרחק השנים… איזה כיף, תודה 🙂
  עוקבת אחרי סחרוף כבר יותר מ-15 שנה. מדובר ביוצר סופר מוכשר. איזה מזל שהוא בחר בסוף בישראל

 • DRORIKO  ביום 09/06/2009 בשעה 16:00

  הבן אדם ניגן כמעט בכל הכלים באלבום הזה
  מבחינת מימוש עצמי ברי לא התקרב לזה באלבומים הבאים

 • DRORIKO  ביום 09/06/2009 בשעה 16:01

  לזה=לאלבום הראשון

 • אביגיל  ביום 09/06/2009 בשעה 18:30

  כמה חבל שאין ראיונות כאלה בעיתונות.

 • בני תבורי  ביום 09/06/2009 בשעה 22:32

  יצא לי פעם להיות מאחורי הקלעים באולם בגבעת חיים מאוחד לפני הופעה של פורטיס וסחרוף, כשהתגלע בניהם ויכוח. בשיאו אמר ברי לפורטיס: "אתה בורגני". זו היתה המילה שגרמה לפורטיס פשוט להתפוצץ, וזו היתה גם המילה החריפה ביותר שמי מהם השתמש בה במהלך הויכוח…

 • מני  ביום 09/23/2009 בשעה 0:07

  ועל זה נאמר: ברי המלך

 • נועה ליברייטור  ביום 09/28/2009 בשעה 14:52

  יופי של כתבה, תודה רבה!

 • אור  ביום 09/28/2009 בשעה 16:11

  אחלה כתבה

 • ארז  ביום 05/01/2011 בשעה 19:00

  אין על ברי סחרוף , אדם מדהים אישיות אגדית , זמר חלומי ויוצר עולמי

 • ארז  ביום 05/01/2011 בשעה 19:01

  ברי סחרוף הוא מלך הרוק האגדי של ישראל , יוצר ואדם מדהים

 • אניקו המתוקה  ביום 06/01/2011 בשעה 11:31

  מדהים ! וזה מרתק לקרוא – בפרספקטיבה לאחור – ברי היה מדהים והמשיך חזק.

 • אורן  ביום 05/20/2013 בשעה 22:03

  יופי של ראיון, קראתי את מילותיו של סחרוף בצמא. תמיד כיף לדעת עוד דברים על האמנים שאני אוהב. הבן שלי, בן 4, משוגע עליו ועל פורטיס וכשיגדל אתן לו לקרוא את זה. הוא בטח יתלהב.

 • מירב, ירושלים  ביום 05/21/2013 בשעה 19:19

  איזה דבר. תודה רבה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: